Francúzsko. Zaujímavosti, po ktorých si tento jazyk zamilujete rovnako ako my
Vraví sa, koľko jazykov ovládaš, toľkokrát si človekom. Niet lepšej doby na učenie sa jazykov a spoznávania kultúry ostatných krajín, ako teraz! Že angličtinu a nemčinu už máte v malíčku a chcete ísť na ďalšiu výzvu? Poďte sa s nami naučiť po francúzsky! Ak ešte stále váhate, zopár zaujímavých a vtipných faktov o Francúzsku a francúzskom jazyku ako takom, vás možno presvedčí.
Paríž – mesto módy, Eiffelovku, francúzsku gastronómiu, hudbu či filmy milujú mnohí Slováci. Ešte pred sto rokmi bola francúzština jazykom medzinárodnej komunikácie a diplomacie.
Je to krásny jazyk, čo sa výslovnosti týka, ale mnohých jej gramatika desí. Ale pritom nie je zložitejšia než napríklad angličtina. V tomto článku ti prinesieme zopár zaujímavostí, ktoré by ťa mohli „nakopnúť“ k učeniu sa nového jazyka.
Poďme sa učiť po francúzsky
Vedeli ste napríklad, že:
– v časoch francúzskej revolúcie až 75% Francúzov neovládalo francúzštinu. Veľká väčšina obyvateľov totiž poznala len svoje miestne nárečie.
– Paríž dostal svoju prezývku Mesto svetiel nie kvôli veľkému počtu pouličných lámp, ale kvôli mnohým intelektuálom, osvietencom mesta.
– Volanie o pomoc May Day nepochádza z angličtiny, ale z francúzskeho m’aide, v preklade pomôžte mi.
– Na severe Francúzska existuje mestečko, ktoré sa volá Y. Jeho obyvatelia sa nazývajú Ypsilončania!
– Slovo oiseaux, v preklade vtáci, je najdlhšie francúzske slovo, kde sa ani jedno písmeno nevyslovuje tak, ako sa píše. Výslovnosť je totiž uazó.
– Slovo oko po francúzsky, oeil, je jediné slovo, ktoré v jednotnom a množnom čísle nezačína na rovnaké písmeno. Oči sú totiž yeux.
– Tretina až polovica anglických slov pochádza z francúzštiny. Medzi pôvodom francúzske slová v angličtine patria slová ako surf, table, transformation, silhouette, attitude, fiancé, journal, six, ballet, brunette, depot, voyeur, atď.
Pre zaujímavosť
V Afrike žije viac ľudí hovoriacich po francúzsky ako v samotnom Francúzsku. Paradoxne, nie Paríž, ale Kinshasa v Konžskej demokratickej republike je najväčšie francúzsky hovoriace mesto sveta s takmer 11 miliónmi obyvateľov.
Vo Veľkej Británii sa deti v školách neučia toľko cudzích jazykov ako my. A keď už nejaký cudzí jazyk majú, je to najčastejšie francúzština.
Francúzske zemiaky, pokrm zložený zo zemiakov zapekaných s údeninami, vajíčkom a so smotanou, vo Francúzsku nepoznajú. Pomenovanie zrejme dostal preto, že práve kráľ Ľudovít XIV. si mohol
medzi prvými Európanmi pochutnať na zemiakoch dovezených z Ameriky.
V samotnom Francúzsku sa podobné jedlo volá „tartiflette“ a spropagoval ho v 80. rokoch z komerčných dôvodov istý výrobca syra, ktorý doň Francúzi pridávajú.
Pojem francúzsky bozk vymysleli Angličania, ktorí sa nemali príliš v láske s Francúzmi a všetky náležitosti okolo sexu a erotiky spájali práve s nimi. Vo Francúzsku sa francúzsky bozk volá bozk duše alebo bozk jazykom. Pod pojmom francúzska choroba poznajú Angličania syfilis. Paradoxne, Francúzi
nazývajú syfilis anglickou chorobou.
Zaujímavé, že? A to ani zďaleka nie je všetko, čo táto krajina a jej jazyk ponúka. Ak vás láka Francúzsko, jeho kultúra, gastronómia a život v ňom, určite neváhajte. Radi vás oboznámime so zaujímavým francúzskym svetom, jeho jazykom, kultúrou, umením a spoločne sa vydáme navštíviť všetky najkrajšie miesta! Pridajte sa k nám a poďte sa spoločne s nami učiť po francúzsky!